loader

Geçmişten Günümüze İşitme Cihazı

işitme cihazının tarihi

Geçmişten Günümüze İşitme Cihazı

İnsanın beş duyu organından birisi olan işitmek,  hayatın içinde yaşarken ve sosyal açıdan iletişim kurmak için son derece gereklidir. Kişilerde oluşan işitme kaybının tedavi yoluyla düzeltilemediği durumlarda kullanılan bir protez yardımıyla tekrar işitmeyi sağlamak için kullanılan cihazlara işitme cihazı denmektedir. Mikrofon, Amplifikatör ve Hoparlör olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Mikrofon, sesleri alarak elektrik sinyallerine dönüştürerek amplifikatöre iletir. Amplifikatör ise bu sesleri yükseltir ve hoparlör de yükselmiş olan bu sesleri kişinin kulağına gönderir. Eskiden işitme problemi olan birçok insan ücretleri yüzünden ya da utandıkları için işitme cihazını kullanmamayı tercih ediyorlardı. Ancak günümüzde teknolojideki gelişmeler sayesinde bu cihazlarda hem görünüm olarak küçük, hem de fiyat açısından uygun olan şekliyle satışa sunulmuşlardır. İnsanlar artık estetik yönden kendilerini rahatsız etmeyecek olan dijital olarak üretilen işitme cihazlarını kullanmaktadır.

Tarihteki ilk işitme yöntemi kulak arkasına el tutmaktır. 17. Ve 19. Yüzyıllar arasında konuşma tüpleri, boynuz ve huni gibi amplifikatörler kullanılmıştır. 1800 yıllarında ise ilk ticari amaçlı işitme cihazı yapılmıştır. Telefonun bulunmasından sonra da 1902’de Miller Rees tarafından ilk karbon işitme cihazı yapılmıştır. 1930 yıllarda büyüklük açısından taşınabilir olan cihazlar geliştirilmiştir. 1950’de bugünkü işitme cihazlarının temelini oluşturan transistör Bell Telephone Laboratories tarafından yapılmıştır. Son yıllardaki elektronik ve bilgisayar teknolojilerindeki gelişmeler sebebiyle işitme cihazlarında çok güzel ilerlemeler olmuştur. Boyutları küçük olup, ses kalitesi artmış bu yeni cihazlar sayesinde daha fazla insan işitme cihazı kullanmaya başlamıştır.

İşitme cihazı artık bilgisayarlarda programlanabilen modelleriyle kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır. Dünya’da en çok kullanılan dijital işitme cihazlarıdır. Şu an insanların tüm ihtiyaç ve isteklerine uygun olarak çözüm getirilmiştir. İşitme cihaz tipleri olarak; kulak arkası, kulak içi, kanal içi, komple kanal içi, hoparlör kulak içi ve kemik yolu işitme cihazları kullanılmaktadır. İşitme cihazlarında herhangi bir denetleme yapılmadığından satış konusu oldukça önemlidir. Hastanın uzman odyologun önerdiği tip ve modele göre cihaz alması doğru olacaktır. Ayrıca satın almak için firma seçimi de oldukça önemlidir. İşitme cihazını uzun zaman kullanmak için firmanın kaliteli ve güvenilir olmasına dikkat etmek gereklidir.