loader

İşitme Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

işitme cihazı alırken dikkat edilmesi gereken hususlar

İşitme Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kaybedilen işitme duyumunun yeniden kazandırılması için kullanılan işitme cihazı, satın alınırken dikkat edilmesi gereken bazı kriterler vardır. İşitme cihazlarının modeli ve markası ne olursa olsun, amaçları sesi yükselterek işitmeyi kolaylaştırmaktır. İşitme kaybı cihaz modellerinde en çok kullanılan; klasik kulak arkası ve kulak kanal içi işitme cihazlarıdır. Son teknolojik yeniliklerle hem estetik hem de çok özellikleri olan cihazlar da piyasaya çıkmıştır. Ancak cihazların ruhsatlı işitme merkezlerinden ve uzman olan odyometrist veya odyologlardan alınması gerekmektedir. Cihazların seçimi, tasarlanması ve kullanımı için belirli kurallar vardır.

Öncelikle işitme kaybı seviyesi ve çeşidinin saptanması gereklidir. Kişinin kulak yapısı, fiziki ve anatomik yapısı göz önüne alınarak seçim yapılmalıdır. Alacağınız işitme cihazının fatura ve garanti belgesinin olmasına, firmanın kurumsal yapısına ve verdiği hizmete dikkat edilerek alınması gerekmektedir. Firmamız bu süreçte, müşterilerine gereken tüm kolaylıkları sağlayarak,  donanımlı teknik servis güvencesiyle profesyonel olarak hizmet sunmaktadır. Satılan cihazın bakım ve ayarlarının yapılması deneyimli firmamız tarafından kaliteli bir şekilde yapılmaktadır. Ülkemizde birçok marka ve model satan işitme cihazı firmasının olduğu düşünülürse, hastaların seçim konusunda doğru yönlendirilebilmeleri için bilgi sahibi olmaları gerekir. Hastaların cihaz seçerken dikkat etmesi gerekenler etkenleri şöyle sıralayabiliriz.

1.      Satın alınırken cihazın kalite belgesi olmasına,
2.      Satan firmanın satış sonrası servis hizmeti verebilmesine,
3.      Firmanın TSE’nin verdiği hizmet yeterlilik belgesi olmasına,
4.      Müşterilerine deneme süresi tanımasına ve cihazın bakım ve ayarlarının yapılmasına,
5.      Cihazın markasının güvenilir olmasına,
6.      Firmanın hizmet anlayışına bakılmasıdır.

İşitme kaybı telafisi olan veya sonradan düzelebilen bir hastalık değildir. Ses ihtiyacı algılamasının kişiden kişiye farklı olabileceği gibi, model seçimi de kişiden kişiye değişecektir. Cihaz alınmadan mutlaka denenmelidir. Kaliteli ve güvenle kullanabileceğiniz bir işitme cihazı almanız fayda sağlayacaktır. Firmamız müşteri memnuniyetini önemseyerek, ürünlerinde teminat ve garanti vermektedir. İnternetten, medikal firma ve eczanelerden satın alınması tercih edilmemelidir. Bazıları işitme sınıfında olmadığından insanlar kandırılmaktadır. Cihazı konuşma, gürültü, gürültülü ortamda konuşma ve müzik şeklinde test etmelisiniz.