loader

İşitme Cihazı Kullanmaya Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

İşitme Cihazı Kullanmaya Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

İşitme Cihazı Kullanmaya Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

Günümüzde birçok insanın kullandığı işitme cihazları günlük hayatta oldukça rahat kullanılmaktadır. İşitme kaybı olan bir kişi öncelikle özel ya da devlet hastanelerine giderek kulak burun boğaz doktoruna muayene olmalıdır. Odyologlar tarafından işitme testi yapılarak kişinin durum değerlendirilmesi yapılır. İşitme kaybının derecesine göre tedavi ya da cihaz kullanımı önerilir. Herkes gelişi güzel işitme cihazı almamalıdır. Kişinin durumuna göre belirlenen tip ve modelde alınması faydalı olacaktır.

İşitme testi sonucuna göre belirlenen cihazı almak için iyi bir firma seçtiniz. Peki, cihazı kullanmadan neler yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Firmadan cihazı teslim alırken kullanım klavuzu kontrol edilmeli ve mutlaka okunmalıdır. Piyasada farklı farklı birçok cihaz olsa da kalitesi ve fiyatları teknolojiye göre değişmektedir. Firmanın sattığı ürünlerin ses kalitesine dikkat edilmelidir. Cihaz firma tarafından kullanacak olan hastaya tanıtılmalıdır. Cihazın özellikleri, pili, açılıp kapanması, bakımı ve kullanımı hakkında bilgi verilmelidir. Yasa gereği garanti ve bakım gerektiren konularda yetki ve sorumluluk firmaya ait olmaktadır. İşitme cihazları yine yasalar gereğince 2 yıl süre ile garanti kapsamında olup, satan firmanın 10 yıl tamir, bakım ve yedek parça zorunluluğu vardır. Hastalar yasal haklarını iyi bilmelidir. Bu sonradan olabilecek herhangi bir sorunun çözümü için önemlidir. Firmamızda önerilen cihazlar;  kalite ve güvenlik açısından saygınlığı olan markalar arasından seçilerek müşterilerimize sunulmaktadır.

İşitme cihazlarına alışma evresi biraz sıkıntılı geçmesine rağmen, yeniden işitmeye başlamak insanları memnun etmektedir. Herkesin tedbir amaçlı mutlaka bir işitme testi yaptırması gereklidir. Cihazlara alışma süreci kişilerin yaşına, işitme kaybı derecesine ve isteğe göre değişebilmektedir. İlk günlerde çevre sesleri hastayı biraz rahatsız edebilir. Alışma evresi sabır ve karalılık ister. Eğer bu aşamada çabuk vazgeçilirse olumlu bir sonuç alınamamaktadır. O yüzden hastaların sıkılmaması ve bunalmaması için ara verilerek, günden güne fazlalaştırılarak denenmelidir. İşitme cihazına alışmak genelde 1-3 ay arasını olmaktadır. Cihazın hastaya takılmasından sonra kabullendirme programı uygulanır. Odyolog ve hekimler yeni seslere alışmanın zaman alacağı konusunda ortak görüşe sahiptirler. İşitme cihazları kesinlikle işitme kaybını yok etmemektedir. Cihazın takılmasından sonra hastanın uzman tarafından sık sık kontrol edilmesi gerekmektedir. Buradaki en önemli amaç hastanın işitme yeteneğini tekrar kazanarak hayata adapte olabilmesidir.