loader

İşitme Cihazı Nasıl Çalışır ?

işitme cihazı nasıl çalışır ve hangi bölümlerden oluşur

İşitme Cihazı Nasıl Çalışır ?

  • 14 Temmuz 2018, Cumartesi
  • 228

İşitme cihazları eski görünümüne nazaran yeni estetik modelleri ile daha fazla tercih edilen bir cihazdır. İşitme kaybı oluşmaya başlamış bireylere doktor kontrolü sonucu verilen bu cihaz kesinlikle zamanında kullanılması gereken bir şeydir. Hayatınızı kolaylaştıracak bu kesin çözüm ile duymadığınız her şeyi duyabilme şansınız olacaktır. İşitme cihazı; kulak rahatsızlığı geçirmiş kişilerin tedavilerine geç kalması sonucunda kullanılmakla zorunlu olan bir cihazdır. 3 bölümden oluşan işitme cihazı kulağa takılacak olan kalıp yardımı ile oluşan havayı kulağa nakleden işlevi görür.

İşitme Cihazları

Titreşim oluşturarak kulak içine basınç oluşmasına yardımcı olan işitme cihazı orta kulak üzerinden geçen sesleri daha iyi ve daha güzel bir şekilde iletmesine yardımcı olur. Böylece duymadığınız her şeyi duymaya başlarsınız. Karşınızdaki kişi konuşurken bomboş gözlerle bakmak zorunda kalmaz, siz de sohbete dâhil olma fırsatını yakalarsanız. Eskiden kulakta daha net bir şekilde görülen işitme cihazı günümüzde daha estetik daha ince ve daha güzel bir şekilde satılmaktadır. Kulak burun boğaz doktorunun yaptığı muayene sonucunda odyolog ile birlikte yapılan inceleme ile hastaya verilen bu cihaz işitme kaybı yaşayanlar için kesinlikle kullanılması gereken önemli bir tedavi adımıdır. Çünkü kulak içi rahatsızlıkları kronikleştikçe hasta duymamaya başlar. Öncelikli olarak duyduğu sözleri yanlış anlama ile başlayan bu sorun zaman geçtikçe artış gösterir.

İşitme Cihazlarının Çalışması

Kulak içine gönderilen basınç ile sesleri daha iyi duymanıza yarayan işitme cihazı 3 bölümden oluşur. Mikrofon, amplifikatör ve hoparlör olmak üzere geliştirilmiş bu cihaz işitme kaybı yaşayan bireylere kesin çözüm olacaktır. İşitme cihazı nasıl çalışır diye merak edenler derin araştırmalar yapmaktadır. İşitme cihazındaki mikrofon ses dalgalarından elektrik sinyal elde eder. Sinyallerin boyutlarına göre amplifikatöre yükselen tüm sesler hoparlör yardımı ile kulağa iletilir. Böylece işitme sorunu yaşayan bireyler duymaya başlar. Analog ve dijital olmak üzere 2 kısma ayrılan işitme cihazları doktorun muayene sonrasında önereceği cihazlardır. Ayrıca yeni dönemde kemik içine de takılabilen işitme cihazları çıkmıştır. Böylelikle hastanın psikolojisi bozulmadan hayatına daha kolay bir şekilde devam etmesi sağlanmıştır.