loader

İşitme Cihazı Nedir ?

işitme cihazı hakkında detaylı bilgi

İşitme Cihazı Nedir ?

  • 27 Haziran 2018, Çarşamba
  • 248

Mevcut kulak hastalıkları yaşayan bireyler zamanında tedavi görmediğinde kronikleşmiş sorunlarla birlikte duymamaya başlar. Bu yüzden işitme cihazına maruz kalabilirler. İşitme cihazı tedaviye geç kalınmış bireyler için ömür boyu kullanılabilen bir ses algılama cihazıdır. Kulağa takılan bu alet sayesinde duymayan birçok kişi sorununu çözebilir. İşitme cihazı 3 bölümden oluşmuş tıbbi cihazdır. Kulak burun boğaz doktorunun muayene sonrası odyolojik inceleme yapılmaktadır. Bu incelemeyi de yine odyolog yapmaktadır. İnceleme testi sonrasında verilen karar ile birlikte kişiye işitme cihazı verilir. Ancak işitme cihazı her iki kulağa birden mi yoksa tekine mi takılacağına hekim karar verir. Sadece biri duymuyorsa bir tane yeterli olacaktır.

İşitme Cihazlarının Avantajı

Duymayan bireylerin kullanmakta olduğu işitme cihazı zaman içinde kullanan kişilerde psikolojik açıdan sorun oluşturabilir. Çünkü işitme kaybı yaşayan bir kişi çevresindeki insanların ona farklı gözlerle baktığını düşünür. İşitme cihazı duymayan insanların zamanında kullanması gereken bir şeydir. Hayatınızı kolaylaştıracak bu cihaz herhangi bir tembellik ya da bağımlılık yaratmaz. Estetik açıdan ufak boyutlarda yapılmaya başlanmış bu cihazlar kulağınızda takılı bir aksesuar gibi görünecektir. Fakat doktorunuz size bu cihazı kullanmanız gerektiğini söylediği halde kullanmazsanız zaman içinde az bir şekilde duyabildiğiniz sesleri bile duymamaya başlarsınız. Bu yüzden zamanında hareket etmeniz son derece önemlidir. Yüksek sesli ortamlarda çalışan kişilerde sık rastlanabilen bir rahatsızlık olduğu için vakit kaybetmeniz size dezavantaj olarak geri dönecektir.

İşitme Sorunlarının Kesin Çözümü

Yoğun bir şekilde çalışan ve gürültülü ortamlara maruz kalmış bireylerin işitme kaybı sorunları ya da kulak rahatsızlıkları yaşaması muhtemel bir sorundur. Bu tarz sorunlar yaşayan kişilerin derhal bir hekime gözükmesi gerekir. Zamanında alınacak her önlem sizi yaşayabileceğiniz bir hastalıktan kurtarır. İşitme kaybı yaşamaya başlamış kişiler işitme cihazlarından kullanmak istemese de ağır sonuçları olacağı için bu cihazı kullanırlar. En çok merak edilen soru işitme cihazı kulağı tembelleştirir mi sorusudur. İşitme cihazları kulağı tembelleştirmez. Bağımlılık yapmaz. Yan etkisi yoktur. Tam aksine hayatınızı daha kolay yaşamanız için kesin çözümdür.