loader

İşitme Kaybı Nedenleri

işitme kaybı yaşamayı zorlaştıran bir sorundur, ancak çözümleri de mevcuttur.

İşitme Kaybı Nedenleri

  • 24 Temmuz 2018, Salı
  • 301

İŞİTME KAYBI NEDENLERİ

Dünya çapında her 50 kişiden birinde işitme sorunu var. Bu sorunun nedenleri birden fazla olmakla birlikte zamanında alınmayan önlemler de bu durumun yaşanmasına sebeptir. Beyindeki işitme merkezinin işlevini yitirmesi sonucu oluşan işitme kaybı kişilerin hayatını zorlaştıracak çok önemli bir konudur. İşitme kaybı yaşayan her 50 kişiden biri öncelerde normal ses düzeyinde izlediği bir şeyi sonraki zaman diliminde duymamaya başladığını söylüyor. İşitme sinirlerinin yaş ile birlikte işlev özelliğini tam yapamaması da işitme kaybına yol açmaktadır. Genel olarak yaşlılığın belirtilerinden biri olan bu sorun zaman içinde tamamen duymamanızı sağlayacaktır. İşitme kaybı nedenleri arasında ilk sırada gelen kulak kiri veya doğum esnasında oluşan hasar sonucu kulağın tam gelişememesi durumundan kaynaklanan sorundur. Bu durum dış kulakta meydana gelen bir sorundur. Orta kulak problemleri arasında genelde boğaz enfeksiyonları ve burun tıkanıklıkları yatmaktadır. Özellikle oluşan iltihaplar sonrasında kulak kireçlenmeleri de yaşanabilmektedir. İç kulaktaki işitme kaybı sorunu ya doğumsal bir neden ile ya da yaşlılığın getirdiği sorunlardan kaynaklanan bir durumdur.

İşitme Sorunları

Genel anlamda 200’den fazla ilacın yan etkileri içerisinde kulak çınlaması ve beraberinde oluşabilecek işitme kaybı vardır. İşitme kaybı nedenleri arasında beyin tümörleri ve felçlerde olabilir. Bunların dışında çok sesli ortamlara maruz kalma ya da ani geçirilen stres odaklı bir travma sonucu da yaşanabilecek olası bir problemdir. Kanser tedavisinde kullanılan birçok ilacın yan etkilerinde işitme kaybı da bulunmaktadır. Özellikle doğumsal işitme kayıpları hafif, orta ve ileri derece diye sınıflandırılır. Bunun dışında okul çağlarında geçirilen orta kulak iltihapları da işitme kaybı nedenlerinin arasındadır. İşitme sorunu yaşayan bir çocuk duyduklarını anlamayacağı için zor bir dönem geçirmeye başlar. Zaman içinde oto kontrolünü de kaybetmeye başlayan çocuklarda gelişim bozukluğu da beraberinde gelir. Yüksek sesle izlediği çizgi filmler ya da bulunduğu tüm ortamlar zaman içinde işitme kaybı yaşamasına neden olur. Doğum esnasında oluşabilen hasarlar kalıcı olabileceği gibi zaman içerisinde ilerleyerek artış gösterebilir. Kısaca işitme kaybı nedenleri hafife alınacak şeyler değildir. Belirli dönemlerde düzenli kontroller ile bu sorundan kurtulma şansınız vardır. Az duyan bir insan önlem almadığı durumlarda zaman içinde daha fazla problem yaşayacaktır. Hatta duyduğu az sesleri bile duymamaya başlayıp duyma işlevini tamamen kaybedecektir. Odyolog tarafından yapılan testler ile bu sorunu aşmak olası bir durumdur. Yaklaşık olarak 6 kısımda yapılan geniş test sonucunda işitme cihazı verirler. Bu cihazlar eskiye nazaran daha küçük ve daha şık şekillerde satılır. Hatta yeni çıkan yöntemler arasında kulak kemiğinin içine de yerleştirilebilen bu cihazlar sayesinde duymayan insan kalmayacaktır. Psikolojik açıdan da rahatlık sunan bu cihaz sayesinde birçok kişi duyma işlevini yeniden kazanmaya başladı.

İşitme Kaybı Çözümleri

İşitme kaybı kişilerin hayatını zorlaştıran önemli bir konu olsa da çözüm yolu olan bir rahatsızlıktır. İşitme cihazları sayesinde 450 milyondan fazla kişi duymaya başlamıştır. Hayatı kolaylaştıran bu güzel etken sayesinde siz de duymadığınız her şeyi duyabilirsiniz. İşitme kaybı yaşayan insanlar zaman içinde psikolojik yönden çok sorun yaşıyor. İçine kapanık kimseyle konuşmak istemeyen tavırlar sergiliyor. Bu durumun yanı sıra tedavi bile olmak istemiyor. İşitme kaybı nedenleri; birçok sorunla beraber hayatı yaşanılmaz hale soksa da hekiminizle beraber izleyeceğiniz yol sonrasında bu sorunu aşabilmeniz mümkün olacaktır. İşitme kaybı; dış kulağın orta kulak aracılığı ile iç kulaktaki yaşanan bir sorundur. Duyulmayan ses dalgaları beyne iletilemeyip, duyu işlevini tamamlayamaması durumudur. Hasar görmüş kulak yapısı ilk önce çınlama ile belirti gösterecektir. Kulak kiri, gribal enfeksiyon, boğaz yolu solunum sorunları ve yan etkisi çok yüksek dozda ilaç kullanımları işitme kaybı nedenlerine yol açabilir. Ayrıca vitamin ve mineral eksikliği yanı sıra kulaklıkla birlikte yüksek sesli müzik dinlemekte kulak kanalına zarar verir. Bunların içinde herhangi bir sorunu siz de yaşıyorsanız mutlaka bir hekime gözükmenizde fayda var. Çünkü zamanında alacağınız önlem işitme kaybı yaşamamanızı sağlayacaktır. Böylelikle sağlıklı bir şekilde hayatınıza devam edebilmenin farkını yaşamış olacaksınız. Hastalıkların en küçüğü veya en büyüğü yoktur. Unutmayın önemsemediğiniz her tehlike size olumsuz sonuçlar doğurabilir.