loader

İşitme Kaybının Psikolojik Etkileri

İnsan psikolojisi vücuttaki her işleyişi etkiler ve işitme kaybına uğramış bir kişinin psikolojisi de bu yüzden çok önemlidir

İşitme Kaybının Psikolojik Etkileri

  • 06 Ağustos 2018, Pazartesi
  • 3909

İnsan psikolojisi beden üzerinde son derece etkili rol oynar. Henüz hastalık yaşamayan bir kişi hasta ziyareti yaptığında geçen olumsuz sohbetin ardından kendisini hasta gibi hissetmeye başlar. Psikolojinin son derece önemli olduğunu unutmadan davranabilmeyi başarmak hastalıklarla savaşmanızı ve daha güçlü bir birey olmanızı sağlar. Sağlık açısından da son derece önemlidir. Örneğin kanser olmuş bir kişi güçlü bir psikoloji ve çevresindekilerin gerçek desteği sonucu bu önemli hastalığı aşabilmesi mümkündür. Bu konuda örneklerde oldukça fazladır. Tıpkı her hastalıkta olduğu gibi işitme kaybı da insan üzerinde çok etkili rol oynar. Kişinin hayatı zorlaşmaya ve anlamsız hale gelmeye başlar. Böylece kişi derin bir şekilde yara almış olur ki dış dünyaya kendini kapatmaya başlar. Birçok sohbet arasında duyduğunuz bazı laflar vardır. Örneğin; hastayım deme hasta olursun gibi laflar çok fazla kullanılan cümlelerdir. Özellikle de hali vakti iyi insanlar kullanıyorsa; karşısındaki kişi tepki vermek adına böyle söylemektedir.

İşitme Kaybının İnsan Üzerindeki Etkileri

Dünya çapında başlangıçta hafif düzeyde oluşan işitme kayıpları çok fazla önemsenmemekle birlikte ciddiye bile alınmıyor. Oysa zaman içinde ilerleyen bu durum duyu yetkisini tamamen kaybetmenize yol açacak bir sorundur. Bu yüzden son derece önem arz etmektedir. Özellikle çocuk yaştaki bireyleri karşılaştığı işitme kaybı sorunu zaman içinde çocuğun yalnızlaşmasına, dış dünyaya karşı kendini kapatmasına ve günlük yaşam kalitesinin düşmesine yol açmaktadır. Çocuk öyle hale gelir ki adeta engelliymiş gibi davranmaya başlar. Söylediklerinizi anlayamaz, okul hayatı zorlaşır, ileride yaşamak istediği hayalleri bile düşünmekten yoksun hale gelir. İnsan üzerinde çok fazla olumsuz sorunlar oluşturan işitme kaybı doğru bir tedavi ile göz ardı edilebilen bir meseledir. Çocuğunuz ile vakit geçirirken dikkat edeceğiniz bazı noktalar bu sorunu erken teşhis etmenize fayda sağlamış olacaktır. Çocuğunuza seslendiğinizde sizi duymuyorsa ya da konuştuklarınız tekrar etmek zorunda kalıyorsanız işitme sorunu oluşmaya başlamıştır. Bunun dışında devamlı tv başında vakit geçiren çocuklarda oluşan bu durum yüksek sesli izlemelerinden kaynaklanır. Zaten tv başında çok fazla vakit geçiren bebekler geç konuşmaya ve geç algılamaya başladığı için gelişim bozukluğu da beraberinde gelen bir sorun olur. Kısaca çocuk yaştaki bireyler geçirdikleri vakti tv başında değil ilgi ve sevgi görecekleri eğitim ortamlarında geçirmeleri gerekir. Çünkü beraberinde yaşayacakları işitme kaybı çok önemli sorunlar yaşatabilmektedir. İşitme kaybı yaşayan insan genel anlamda çocuk olsun, yetişkin olsun veya yaşlı olsun hiç fark etmez. Her yaştan insanda daima olumsuz etki yaratır. Bu sebeple de teşhis sonrası hemen önlem alınması gereklidir. Çünkü bu sorunu yaşayan kişinin hayatı zorlaşırken sizin de hayatınız zorlaşmaya başlar. Zaman içinde siz de bunalıma girebilirsiniz.

İşitme Kaybı ve Psikoloji

Psikolojik açıdan insan ne derece iyi olursa hayata bakış açısı da o kadar iyi olur. İnsanlarla kurduğu iletişim gücü, iş görüşmeleri ve hayat düzeni daha kolay ve daha güzel olur. Psikoloji insanlar için çok önemli bir konudur. İyi bir psikolojiye sahip hastalar daha hızlı iyileşme sağlar. Fakat devamlı olumsuz düşünen ve çevresindeki olumsuz fikirlere takılan kişiler her zaman çok geç iyileşir. Hatta kronikleşmiş durumlarda hiç iyileşmeyebilir. Bu yüzden psikolojik etler ve baskılar önemlidir. İşitme sorunu yaşayan insanların bu sorunu genellikle hayatlarını kolaylaştırmak adına çözüme kavuşturduğu da ayrı bir konudur. Oysaki sağlıklı işitmek, konuştuğunuzu anlamanın yanı sıra yaşadığınız hayatı da anlamlı hale getirmeyi sağlayacaktır. İşitme kaybı yaşamaya başlamış kişiler psikolojik açıdan da zor günler geçirmeye başlarlar. İlk başta az sesleri işitirken karşıdaki insana tekrar etmesini istediklerinde durumu bilmeyen kişiler yanlış düşünceler içine girer. Bunu hisseden kişi ise daha fazla üzüntü duyar. İşitme kaybı günlük hayatınızı, iş hayatınızı kısaca her ortamdaki duruşunuzu da bozmaya başlayan etkendir. Herkes konuşurken siz susmak zorunda kalırsınız. Ya da soru sorduklarında vereceğiniz cevap soruyla alakasız olmaya başlar. Böylelikle tüm çevrenizden uzaklaşmış olursunuz. Oysa güçlü bir şekilde davranıp bu sorunu aşabilmeniz mümkündür. Gerekli muayene sonrası ufak bir işitme cihazı ile sizde duymaya başlayabilirsiniz. Böylelikle yaşayacağınız hayatı kolaylaştırmanın ve anlamlı hale getirmenin mutluluğunu yaşamış olursunuz.