loader

İşitme Özgürlüğü

işitme özgürlüğü nedir

İşitme Özgürlüğü

  • 04 Temmuz 2018, Çarşamba
  • 191

Dünya çapında işitme sorunları ile mücadele eden insanlar için oluşturulmuş projeler işitme cihazları ile duyma fonksiyonunun iyi bir şekilde işlev görebilmesi için çalışırlar. Daha doğrusu işitme cihazı sayesinde duyma problemleri yaşayan birçok insanın işitme sorunlarının yok olabileceği konusunda yardımcı olurlar. İşitme konusu başlı başına insanın özgür bir şekilde konuşabilmesini ve duyup algılayabilmesini sağlayan faktördür.

Duymayan İnsan Kalmasın

İşitme özgürlüğü adına yapılan ve uygulanan tüm projelerde işitme kaybı yaşayan insanlar için çözüm yolları araştırılır. Eskiden büyük ve dış çevredeki herkes tarafından görülebilen işitme cihazları günümüzde kulak yapısına göre kemiğin iç kısmına takılabilmektedir. Bu şekilde görünme ihtimali de kalmayacağı için psikolojik açıdan hastaya da sorun yaşatmamaktadır. Kulağınızda gözükmeyen bu cihazlar ufak ve şık görünümlerde de kullanılabilir. Tıpkı bir aksesuar gibi görünüm kazanmış olur. İşitme organımız sağlıklı bir şekilde işlev görmeye başladığında işitme özgürlüğünüze de kavuşmuş olursunuz. Etrafınızdaki sesleri algılayamadan ya da sohbet ederken konuşulan konuyu dinleyemeden geçirilen her vakit duymayan insanlar açısından oldukça zor bir durumdur. Bu sebeple öncelikle kulak, burun, boğaz doktoruna yılda 1 kez muayene olmanız gerekir. Eğer duyma bozukluğu yaşıyorsanız doktorun yönlendirmesi ile odyolog tarafından test yaptırmalısınız. Çıkan test sonucuna göre işitme cihazı kullanıp kullanmayacağınıza karar verilir.

Dünya Çapında İşitmeyen Çocuklar

Çocuklar açısından büyüklere göre daha zor bir durum olması sebebiyle işitme özgürlüğü son derece önemli bir konudur. Çünkü sağlıklı işitme sağlamayan bir çocuk ya da bir bebek okul çağına geldiğinde çok sorun yaşayabilir. Konuşması gecikip, söylenen sözcükleri algılayamaz. Böylelikle cümle kurarken diğer yaşıtlarına göre daha fazla zorlanır. Sağlıklı işitme yapılabilmesi için doktor kontrolü mutlaka düzenli yapılmalıdır. 450 milyonu aşan işitme kaybı günlük hayatı zorlaştıran bir konu olsa da işitme cihazlarının devreye girmesi ile bu sorun ortadan kalkar. Özellikle çok fazla burun tıkanıklığı yaşayan bireylerde sonradan oluşmaya başlayan işitme kaybı zamanında alınacak önlem ile durdurulabilir. Sağlıklı bir birey sağlıklı bir gelecek yaşayacaktır. Siz de kendiniz de veya çocuğunuzda bu tarz problemleri gözlemliyorsanız mutlaka bir hekime başvurmalısınız.