loader

İşitme Testi Nedir ?

işitme testi hakkındaki tüm soruların cevabı

İşitme Testi Nedir ?

  • 30 Mayıs 2018, Çarşamba
  • 974

Neden işitme testi yapılır?

İşitme duyusu, yaşamımızın en temel özelliklerinden biridir ve çoğunlukla kaybedilene kadar gerekli önemi görmez. Aslında, işitme bizim için bir hediyedir. Gelişen dünya ile birlikte günlük yaşamda karşılaştığımız detaylar, hayatı herkes için daha da zorlaştırıyor. İşitme kaybınız varsa, sevdiklerinizle yaptığınız konuşmalar, toplantılar, telefon görüşmeleri veya televizyon izlemek için bile çaba sarf etmeniz gerekebilir. Böyle durumlar, işitme kaybı olan insanların büyük bir bölümü sosyal hayattan çekilirler ve kendilerini izole ederler. Hayat kaliteleri gözle görülür şekilde düşer.

İşitme bizi ailemize, arkadaşlarımıza ve çevremizdeki tüm insanlara bağlar. İşitme duyusu, günlük hayatta iletişimimizin en önemli kısmını oluşturur. Buna rağmen pek azımız, aslında epey karmaşık bir organ olan kulağın, hayatımızda oynadığı rolün farkına varır.

Ülkemizde her yıl doğan bebeklerin %0.03 ü yani 39 000 ‘i işitme kayıplı doğmaktadır. Bu sayıya sonradan oluşan işitme kayıpları da eklendiğinde 0-18 yaş arasında 360.000 kişinin işitme kayıplı olduğu erişkin olarak da 2 milyon bireyin işitme sorunu yaşadığı saptanmıştır.

-------------------------------------------

Ne zaman test yaptırmalıyım?

Geç kalmayın!!!

Gerekli durumlarda işitme testi yaptırmak olası bir işitme kaybının erken teşhisini sağlar ve böylece geri dönülemez kayıpların önüne geçilebilir veya erken dönemde tedaviyi mümkün kılar. Aşağıdaki durumlarda bir KBB uzmanına görünmeniz ve bir işitme testi yaptırmanız faydalı olacaktır.

.Arabada, restoranda veya herhangi bir gürültülü ortamda .konuşulanı anlamakta zorluk çekiyorsanız

.Konuşmaları takip etmekte strese girip yoruluyorsanız

.Göz kontağı ve dudak okuma ihtiyacı hissediyorsanız

.Seslerin kaynağını tespit etmekte zorlanıyorsanız,

.Kişilerin söylediklerini tekrar etmelerini sık sık söylüyorsanız

.Televizyon izlerken diğer kişilere göre sesini daha fazla açıyorsanız

----------------------------------

İşitme testini nerede yaptırabilirim?

İşitme kaybının birçok nedeni vardır ve sorun işitme sistemini oluşturan parçalardan kaynaklanır. Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanı ve odyolojik tanı merkezleri problemin nedenini ve nereden kaynaklandığını belirleyebilir. Testler sonucunda elde edilen bulgular mevcut işitmenin iyileştirilmesi ve daha da kötüye gitmemesi için alınacak önlemlere ışık tutar.

Odyoloji bölümü, Kulak Burun Boğaz uzmanı tarafından yönlendirilen hastaların işitme ve denge hastalıklarının teşhisinde kullanılan pek çok testin yapıldığı bölümdür. Testler odyometrist ve odyologlar tarafından yapılmakta ve KBB uzmanları tarafından değerlendirilmektedir. Testler işitme ve anlama seviyesinin güvenilir bir şekilde belirlenebilmesi için sessiz kabinlerde yapılmaktadır.

----------------------------------------

İşitme testleri nelerdir?

Saf ses odyometrisi: İlk uygulama kulaklıkların düzgün yerleştirilmesidir. Hava yolu işitme eşiklerinin ölçülmesinde en kritik nokta kulaklar arasındaki ses geçişlerinin kontrolüdür.(interaural atteniation). Kulağa 40 db.lik şiddetten sonra verilen ses hava yolu veya kafatası kemik titreşimleri yoluyla karşı taraftaki koklea’yı uyarmaktadır. Sonuç elde etmemek için test edilmeyen kulağın uygun uyarı ve yöntemlerle maskelenmesi gerekir.

Odyolojide en çok kullanılan temel testtir. Her iki kulağın tüm frekanslardaki en az duyma seviyelerini belirleyen bir testtir. Hastalar ses izolasyonu tam olan sesiz kabinlerde test edilir. Kulaklık aracılığı ile hastanın kulağına farklı frekans ve şiddetlerde sesler verilir. Hastalar sesi duyduğu zaman ellerindeki butona basarak işaret verirler. En az duyulan şiddet seviyesine kadar test devam eder ve en son duyulan seviye belirlenerek kişinin işitme seviyesini gösteren odyogram formuna işaretlenir. Burada havayolu işitme seviyesi belirlenir. Daha sonra kemik yolu ile titreşim şeklinde duymamızı sağlayan kemik yolu işitme eşikleri de belirlenir ve odyograma işaretlenir.

Konuşma testleri

Hastanın konuşmayı duyma ve anlama yüzdesini ölçmeye yarayan bir testtir. Hastanın en az duyduğu seviyeye kadar kelimeler söylenir ve tekrar etmesi istenir. İşitme eşikleri belirlendikten sonra hastanın işitebileceği şiddette bazı kelimeler okunur. Hastanın bu kelimelerin ne kadarını tekrar edebildiğine göre ölçüm yapılır.

Timpanometri

Orta kulağın basıncını ölçmeye yarayan testtir. Uygulanması çok kolaydır, bebeklere dahi yapılabilir. Ölçümün yapılabilmesi için kulak zarının delik olmaması ve kulak kanalının açık olması gerekir. Sıklıkla kulakta sıvı birikiminin (seröz otitis media) tanısının konmasında kullanılır.

Akustik refleks (stapes refleksi) ölçümü

Stapes refleksi, sesli uyaran karşısında orta kulaktaki stapes kasının hareket etmesi ile oluşan bir reflekstir. Timpanometri ile ölçüm yapılır. Bir kulağa yüksek şiddette ses verilerek bu refleks kayıt edilir.

---------------------------------------------

İşitme kaybı dereceleri Saf Ses Ortalaması (dB) İşitme Kaybı Derecesi

0-25 dB Normal işitme

26-40dB Çok hafif derecede işitme kaybı

41-55dB Hafif derecede işitme kaybı

56-70dB Orta derecede işitme kaybı

71-90dB İleri derecede işitme kaybı

91 + dB ve üzeri Çok ileri derecede işitme kaybı